Alternatywa dla powszechnie stosowanych w systemach kontroli dostępu elektrozaczepów.
Zwora składa się z elementu wykonawczego zawierającego elektromagnes, montowanego na ramie drzwi, oraz metalowej płytki, umieszczanej na skrzydle drzwi. Zasilona cewka elektromagnesu przyciąga płytkę zabezpieczając w ten sposób wejście. W zależności od modelu zwory maksymalny nacisk na drzwi przy którym elektromagnes przyciąga metalową płytkę wynosi 180, 280, 350, 540 kg
Zwory elektromagnetyczne stosuje się w systemach kontroli dostępu zamiennie z elektrozaczepami rewersyjnymi, czyli tam, gdzie przepisy bezpieczeństwa wymagają otwarcia drzwi po zaniku napięcia w systemie kontroli: wyjściach ewakuacyjnych, przeciwpożarowych, budynkach użyteczności publicznej.
Zwora elektromagnetyczna nie posiada ruchomych elementów mechanicznych, przez co praktycznie nie występuje zużycie elementów urządzenia. Z tego względu stosowana jest w miejscach o dużym natężeniu ruchu, gdzie kontrolowane drzwi są często otwierane, eliminując konieczność stałej konserwacji.
Dodatkowe uchwyty montażowe typu „L”, „ZL”, „UL” pozwalają na montaż zwory praktycznie na każdych drzwiach.
Zwory elektromagnetyczne z sygnalizacją wyposażone są w przekaźnik NO/NC o obciążalności 1A / 24VDC, który może być wykorzystany w systemie kontroli dostępu informując o otwarciu / zamknięciu sterowanych drzwi. Dzięki temu można przekazać informację np. do systemu alarmowego, informując o stanie drzwi.
Na obudowie zwory znajduje się dwukolorowa dioda informująca o stanie wejścia. Jeżeli drzwi są zamknięte, jest to sygnalizowane zielonym kolorem diody – jeżeli drzwi zostaną otwarte lub będą niedomknięte – dioda będzie świecić kolorem czerwonym. Działanie diody połączone jest z sygnalizacją stanu (zwarcie/rozwarcie styków przekaźnika). Jeżeli cewka zwory elektromagnetycznej nie jest zasilana (np. podczas trwania impulsu sterującego) – dioda jest wygaszona.
Zwory z oznaczeniem „T” posiadają możliwość ustawienia czasu na zamknięcie drzwi (zadziałanie zwory) po zakończeniu impulsu otwierającego drzwi (podaniu zasilania na zworę). Czas ten można ustawić na mikroprzełącznikach wewnątrz obudowy zwory. Możliwe ustawienia: 0 / 3 / 6 / 9 sekund zwłoki.
Zwory z oznaczeniem „B” posiadają możliwość ustawienia czasu, po którym drzwi powinny zostać zamknięte. Jeżeli po zakończeniu impulsu otwierającego drzwi (podaniu zasilania na zworę) i ustawionym czasie drzwi pozostaną otwarte przez
wbudowany głośnik rozlegnie się sygnał dźwiękowy.
Zwory SCOT umożliwiają podłączenie napięcia 12V DC lub 24V DC. Do zasilania zwory należy dobrać zasilacz o wydajności prądowej min. zgodnej z powyższą tabelą.
Zwory EL-120, EL-140 posiadają wyprowadzenia przewodów zasilających:
Zwora EL-350 posiada wyprowadzenia przewodów zasilających: czerwony (+),
czarny (-).
Fabrycznie zwora przygotowana jest do zasilania napięciem 12V DC. Aby ustawić napięcie 24V DC, należy:
Zwora EL-350S posiada wyprowadzenia przewodów zasilających i styków NC:
czerwony (+), czarny (-), zielony (COM), biały (styk NO), niebieski (styk NC).
Fabrycznie zwora przygotowana jest do zasilania napięciem 12V DC. Aby ustawić napięcie 24V DC, należy:
Pozostałe zwory posiadają styki połączeniowe wewnątrz obudowy.
Poniższy rysunek zawiera przykładowe rozmieszczenie elementów na płycie elektroniki. Może się ono różnić w zależności od modelu zwory i jej wyposażenia.
W zależności od napięcia zasilania zwory należy ustawić odpowiednio zworki wyboru napięcia zasilania (zgodnie z powyższym rysunkiem):
Zwory z sygnalizacją NO/NC posiadają styk o obciążalności 1A/24VDC.
Opóźnienie – opcja dostępna tylko w zworach EL-600TSL, EL-800TSL, EL-1200TSL.
Zwory z wbudowanym głośnikiem (modele EL-800BSL, EL-1200BSL):
Zalecany sposób połączenia zwory do przycisku wyjścia lub kontroli dostępu:
W zależności od konfiguracji drzwi, zworę można zainstalować na kilka sposobów:
2. Montaż z użyciem uchwytu typu „L”, „LC” – drzwi otwierane na zewnątrz
3. Montaż z użyciem uchwytu typu „ZL”, „ZLC” – drzwi otwierane do wewnątrz:
4. Montaż z użyciem uchwytu typu „UL”, drzwi szklane, otwierane na zewnątrz:
Zainstaluj zworę elektromagnetyczną na ościeżnicy drzwi
Wywierć w skrzydle drzwi otwory montażowe dla metalowej płytki (zaleca się użycie dołączonego szablonu)
Zamontuj płytkę przy pomocy dołączonych akcesoriów (lub przy pomocy dodatkowych akcesoriów: elementów „Z” uchwytu typu „ZL”, uchwytu typu „i”, uchwytu typu „UL”
Podłącz przewody zasilające oraz dodatkowe przewody sygnalizacyjne (w przypadku wykorzystywania styków NO/NC)
Sprawdź działanie zwory magnetycznej.
Przykręć śruby zabezpieczające zworę
Do zwory EL-120 i EL-140 dołączony jest w zestawie uchwyt montażowy typu „L”. Należy zwrócić uwagę na poprawny montaż metalowej płytki do skrzydła drzwi (zastosowanie gumowych podkładek dystansujących)