Wchodzą w skład systemu sygnalizacji pożarowej i są przeznaczone do ochrony życia ludzkiego oraz zabezpieczenia budynków i mienia. Odpowiedzialne są za zbieranie informacji z punktów, sterowanie urządzeniami oraz za przekazywanie informacji o powstaniu pożaru, przez urządzenie transmisji alarmów, do Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej. Centrale można stosować w obiektach o kategoriach ZL I do V, PM oraz IN.
Centrale FAS wykonane są w technice modułowej, przez co są łatwe w rozbudowie oraz serwisowaniu. W podstawowej wersji wyposażone w panel użytkownika, moduł sterujący z wbudowaną pętlą dozorową, zasilacz oraz zestaw akumulatorów. Rozbudowę oraz przystosowanie central do własnych potrzeb uzyskuje się poprzez instalacje i zaprogramowanie odpowiednich kart rozszerzeń.
Opcjonalnie centrale mogą być monitorowane poprzez protokół TCP/IP. Zdalny dostęp do obsługi systemu możliwy jest poprzez dedykowane oprogramowanie lub poprzez stronę www.
Zastosowanie złącza RJ-45 i technologii IP, umożliwia integracje systemu z systemami zarządzania budynkiem (BMS), z systemami zarządzania bezpieczeństwem (SMS) i systemami wizualizacji (SMART VISIO).
Centrala sygnalizacji pożarowej FASmini występuje w jednej obudowie. W zależności od wersji może posiadać różnie funkcjonalności opisane w tabeli poniżej.
Wymiary:
Zasilanie
Centrala sygnalizacji pożarowej posiada dwa źródła zasilania. Głównym źródłem zasilania jest napięcie sieciowe redukowane do napięcia pracy centrali. Zestaw akumulatorów pełni funkcję rezerwowego źródła zasilania – załącza się przy zaniku napięcia sieciowego i podtrzymuje zasilanie centrali sygnalizacji pożarowej. Centrala FASmini posiada jeden typ zasilacza.
Wyjścia zasilające
Centrala sygnalizacji pożarowej z wbudowanym zasilaczem posiada maksymalnie 2 wyjścia potencjałowe do zasilania urządzeń przeciwpożarowych.
Moduł sterujący
Moduł sterujący jest elementem decyzyjnym całej centrali. Urządzenie to występuje w każdej konfiguracji centrali sygnalizacji pożarowej. W jego skład wchodzą: moduł pętli dozorowej (pozwalający na podpięcie elementów detekcyjnych do centrali), wejścia/wyjścia (wymagane do podłączenia urządzeń współpracujących z centralą) oraz gniazdo na płytę rozszerzeń. Zasilanie modułu realizowane jest za pomocą zintegrowanego zasilacza sieciowego oraz zestawu akumulatorów. Zasilanie sieciowe jest kontrolowane przez jednostkę sterująca, przez co w razie braku napięcia, źródło energii przełączane jest automatycznie na rezerwowe. Moduł sterujący wyposażony jest w dwa mikroprocesory zapewniające redundantną prace
podstawowych funkcji systemu. Urządzenie pracuje z wykorzystaniem własnego oprogramowania kompatybilnego z oprogramowaniem innych części systemu. Alarmy prezentowane są poprzez wskaźniki LED oraz wyświetlacz wbudowany w panel użytkownika.
Opis złączy i elementów w module sterującym:
Płyta rozszerzeń PR 3
Płyta rozszerzeń jest to element posiadający 3 sloty na karty rozszerzeń. Karty rozszerzeń podłączone do modułu tworzą integralną część centrali i są konfigurowane z poziomu centrali. Do złącz w płycie rozszerzeń można użyć przewodów o maksymalnym przekroju 2,5mm². Każda z podłączonych kart posiada dedykowane złącze do którego – w zależności od zastosowanego typu karty – można podłączyć różnego rodzaju urządzenia.
Opis złącz i elementów płyty rozszerzeń PR 3
Płyta rozszerzeń PR 5
Płyta rozszerzeń jest to element posiadający 5 sloty na karty rozszerzeń oraz złącza. Karty rozszerzeń podłączone do modułu tworzą integralną część centrali i są konfigurowane z poziomu centrali. Złącza w płycie rozszerzeń przeznaczone do maksymalnego przekroju 1,5mm² Każda z podłączonych kart posiada dedykowane złącze do którego – w zależności od zastosowanego typu karty – można podłączyć różnego rodzaju urządzenia.
Opis złącz i elementów płyty rozszerzeń PR 5
Karta pętli dozorowych KPD 2
Karta pętli dozorowych stanowi rozszerzenie centrali sygnalizacji pożarowej FAS. Element podłączany jest do płyty rozszerzeń PR 3 lub PR 5. Dzięki wykorzystaniu tego urządzenia mamy możliwość podłączenia dodatkowych 2 linii pętlowych lub 4 promieniowych. Konfiguracja modułu odbywa się z poziomu centrali. Opis złączy przedstawiony jest na Rysunku 4 oraz w Tabeli 3.
Opis złączy na karcie pętli dozorowych KPD 2
Karta komunikacyjna KRS 422
Karta służy do łączenia central oraz paneli wyniesionych w rozbudowany system, mogący obsłużyć budynki wielkopowierzchniowe. Karta działa na zasadzie sieciowania, wykorzystując protokół komunikacji RS 422. Opis złączy przedstawiony jest na Rysunku 6 oraz w Tabeli 5. Kartę należy montować w płycie rozszerzeń PR 3 lub PR 5 ZAWSZE W OSTATNIM SLOCIE.
Opis złącz na karcie komunikacyjnej RS
Karta komunikacyjna KRS 422-FO
Karta komunikacyjna KRS 422-FO jest wyposażona w konwerter światłowodowy. Urządzenie to pozwala łączyć centrale w sieć, gdzie odległość między nimi nie przekracza 5 [km].
Mocowanie karty komunikacyjnej KRS 422-FO na module sterującym centrali FAS.
Panel obsługi użytkownika
Panel obsługi użytkownika jest elementem systemu sygnalizacji pożarowej przeznaczonym do obsługi centrali. Posiada 7 diod sygnalizujących stan: alarmu pożarowego, alarmu wstępnego, blokowania, testowania, uszkodzenia, uszkodzenia systemu oraz zasilania. Wyposażony jest również w dotykowy, 7- calowy wyświetlacz, umożliwiający odczytywanie dodatkowych informacji dotyczących stanu centrali. Ponadto posiada dwa przyciski funkcyjne (weryfikacja i kasowanie).
Stacyjka dostępu
Przekręcenie kluczyka w stacyjce pozwala na uzyskanie stałego dostępu do poziomu 2 (otwarta kłódka), bez konieczności wprowadzania hasła. Na tym poziomie dostępu, w lewym górnym rogu, na panelu obsługi użytkownika podświetla się zegar.
Obudowy systemu
Obudowy systemu sygnalizacji pożarowej FAS posiadają charakter modułowy. W związku z tym istnieje możliwości dowolnego konfigurowania elementów systemu.
Obudowa centrali
Obudowa centrali jest elementem montowanym do ściany lub innego stałego elementu konstrukcyjnego obiektu. Centralę należy montować na wysokości 1,2m – 1,6m od podłoża. Centrala sygnalizacji pożarowej powinna znajdować się w miejscu dostępnym dla użytkownika lub ekip ratowniczych zgodnie z wytycznymi krajowymi.