Systemy monitorowania

Systemy monitorowania

Nowoczesne systemy monitorowania AWEX zostały stworzone, aby efektywnie nadzorować oprawy awaryjne w obiektach o różnej skali. Wyróżniają się one ekonomią, ergonomią oraz ekologią.

 

Funkcje i zastosowanie systemu monitorowania

System monitorowania oświetlenia awaryjnego AWEX umożliwia śledzenie zarówno opraw podłączonych tradycyjną komunikacją przewodową, jak i tych bezprzewodowych, eliminując potrzebę dodatkowego okablowania. Dzięki temu, instalacje wykorzystujące system monitorowania oferują elastyczną konfigurację oraz kontrolę stanu opraw oświetlenia awaryjnego. System automatycznie przeprowadza cykliczne testy, rejestruje i archiwizuje dziennik zdarzeń, umożliwiając podział systemu na grupy opraw oraz oferując funkcje pracy nocnej i blokady trybu pracy awaryjnej.

Bezpieczeństwo dzięki systemom monitorowania

Mając na uwadze bezpieczeństwo użytkowników, systemy monitorowania AWEX zostały wyposażone w wewnętrzne zasilanie i nieprzerwanie komunikują się z oświetleniem awaryjnym. W zależności od specyfikacji systemu, komunikacja z oprawami odbywa się za pomocą linii komunikacyjnej lub w sposób bezprzewodowy. Warto podkreślić, że każdy system monitorowania może być zintegrowany z zewnętrznym systemem nadzoru.

System Monitorowania RUBIC UNA

RUBIC UNA to flagowy produkt AWEX w dziedzinie systemów monitorowania niezależnych opraw oświetlenia awaryjnego i ewakuacyjnego. Jest dedykowany głównie dla obiektów średniej i dużej wielkości. System ten umożliwia monitorowanie do 4000 opraw za pomocą modułów podrzędnych MPU250 Power, które komunikują się z centralką RUBIC UNA przez sieć LAN. Interfejs użytkownika RUBIC UNA oparty jest na panelu dotykowym oraz graficznym, intuicyjnym menu.

Panel kontrolny TC-02

Panel kontrolny TC-02 stanowi zaawansowane narzędzie do zdalnego sterowania i monitorowania wszystkich systemów AWEX. Sterownik nieustannie nadzoruje główne statusy urządzeń i umożliwia pełną konfigurację oraz odczyt zdarzeń dla każdego z podłączonych systemów. Jego 10-calowy ekran dotykowy gwarantuje pełną kontrolę nad różnorodnymi systemami AWEX.


Podsumowując, nowoczesne systemy monitorowania AWEX, takie jak RUBIC UNA i TC-02, oferują zaawansowane rozwiązania do monitorowania i sterowania oświetleniem awaryjnym i ewakuacyjnym. Dzięki intuicyjnym interfejsom oraz zaawansowanym funkcjom, te systemy gwarantują niezawodność i efektywność w różnych zastosowaniach. Zarówno RUBIC UNA, jak i TC-02 zostały zaprojektowane z myślą o potrzebach profesjonalistów w dziedzinie oświetlenia awaryjnego.

Po co stosować oświetlenie ewakuacyjne?

Oprawy ewakuacyjne są niezwykle pomocne – zwłaszcza wtedy, kiedy będzie brakować ciągłości zasilania. Kiedy oświetlenie zapasowe nie działa, albo po prostu go nie ma, nawet w przypadku bezpiecznych sytuacji, może dojść do paniki, szczególnie w mało znanych obiektach, takich jak sale widowiskowe i podziemne garaże. Aby uniknąć takich sytuacji wprowadzono przepisy, które określają właśnie, gdzie i jakie oświetlenie awaryjne stosować. Zgodnie z tymi przepisami – budynki użytku publicznego (w których zanik napięcia może spowodować zagrożenie zdrowia i życia, straty materialne czy zagrożenie środowiska) powinny posiadać odpowiednie oświetlenie awaryjne. Szczegóły na temat tego, gdzie powinny się znaleźć oprawy ewakuacyjne można znaleźć w §181 Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury. 

W przypadku, gdy oświetlenie ewakuacyjne nie zostanie zamontowane – uznaje się, że budynek zagraża życiu ludzi. Warto zauważyć, że wiele budynków musi posiadać znaki ewakuacyjne oraz minimum dwa wyjścia ewakuacyjne. W tym celu stosuje się właściwe oprawy ewakuacyjne. Jeśli w danym miejscu nie mogą być stosowane (lub przez długi czas nie mogą być stosowane) znaki fotoluminescencyjne – stosuje się oświetlenie ewakuacyjne podświetlane (takie jak oprawa kierunkowa ). Dziś oprawy ewakuacyjne pobierają bardzo mało energii elektrycznej. Zaleca się, aby takie oświetlenie ewakuacyjne było stosowane we wszystkich budynkach użyteczności publicznej.