Okna oddymiające VELUX

Kliknij w logo, żeby przejść na stronę producenta i dowiedzieć się więcej

W dachach skośnych najpopularniejszym sposobem doświetlenia są okna połaciowe. W przypadku wymogu zastosowania systemu oddymiania z powodzeniem można wykorzystać do tego okno oddymiające Velux. Wśród dostępnych producentów połaciowych okien oddymiających Velux posiada najlepsze współczynniki, a co za tym idzie większe powierzchnie czynne.

Wśród dostępnych rozwiązań do oddymiania okna połaciowe są najbardziej estetycznym rozwiązaniem. Praktycznie nie różnią się od standardowego okna dając dodatkowo możliwość zdalnego elektrycznego otwierania.

Zalety produktu
Zgodność z obowiązującymi przepisami
Okna oddymiające VELUX posiadają oznaczenie CE, co jest gwarancją ich zgodności z normą EN 12101-2 dla klap dymowych do odprowadzania dymu i ciepła. Oznacza to, że okna wyposażone w deflektor wiatrowy zostały przetestowane pod kątem:

  • Niezawodności działania okna, łącznie z funkcją ogólnej wentylacji codziennej
  • Wydajnego aerodynamicznie obszaru otwarcia, określającego wskaźnik wentylacji odprowadzającej dym i ciepło
  • Prawidłowego otwierania okna obciążonego śniegiem
  • Stabilności i możliwości działania okna nawet przy wystawieniu na ssanie wiatru
  • Niezawodności systemu przy niskich temperaturach w czasie zimy
  • Odporności okna na wysoką tempe­raturę spowodowaną pożarem

Maksymalna wentylacja
System oddymiania uruchamia elektryczny, silny napęd łańcuchowy, który automatycznie otwiera skrzydło okna obrotowego do kąta 90 stopni w stosunku do ościeżnicy. Umożliwia to osiągnięcie maksymalnego rozproszenia dymu i ciepła z dróg ewakuacyjnych i pożarowych.
Standardowa instalacja
Okno oddymiające VELUX może być montowane w dachach o kącie nachylenia 15-60°. Niewielkich rozmiarów napęd wentylacji oddymiającej 24V jest fabrycznie zamontowany do skrzydła okiennego, co czyni go niewidocznym po zamknięciu okna. Dwa łatwe w montażu i praktycznie niewidoczne siłowniki gazowe zapewniają stabilność i ułatwiają łatwe i szybkie otwieranie. Całością systemu steruje centrala oddymiania, do której są podłączone przyciski oddymiania, czujki dymu lub system sygnalizacji pożaru.
Zabezpieczenia przed awarią zasilania
Centrala oddymiania zapewnia możliwość działania systemu przez 72 godziny w przypadku awarii głównego zasilania lub uszkodzenia sieci elektrycznej budynku spowodowanego pożarem.
Wygodna i łatwa obsługa
System sterujący umożliwia otwieranie i zamykanie okna dla celów ogólnej wentylacji codziennej, przy użyciu przycisku przewietrzania lub ewentualnie poprzez dodatkowy sterownik oraz pilot zdalnego sterowania. Zamontowanie deflektora wiatrowego wokół okna w znacznym stopniu zapobiega przedostawaniu się deszczu i liści przez otwarte okno.

Okna oddymiające VELUX są zgodne z normą EN 60335-2-103 dotyczącą urządzeń elektrycznych, co pozwala na ich stosowanie w miejscach ogólnodostępnych.