System NRWG (z niem. Natürliche Rauch- und Wärmeabzugsgeräte - Urządzenia do grawitacyjnego odprowadzania dymu i ciepła)
Zgodnie z normą PN-EN 12101 część 2 system NRWG składa się z:
- okna wykonanego z typowych elementów (profile, uszczelnienia, okucia)
- wypełnienia (np. szkło albo panele)
- zespołu napędowego - siłownik, konsole, okucia
Urządzenia oddymiające NRWG
Urządzenie oddymiające NRWG (zwane potocznie oknem oddymiającym) stosuje się w Polsce zgodnie z normą PN EN 12101 cz. 2, gdy wymagane jest w budynku oddymianie grawitacyjne. Celem oddymiania w przypadku pożaru jest stworzenie przy podłodze warstwy powietrza wolnej od dymu, umożliwiającej korzystanie z drogi ewakuacyjnej.
Dobór
Na podstawie informacji od klienta, wymogów dot. inwestycji, architektury i wielu czynników dobieramy typ okna. Określamy kierunek i sposób otwarcia. Do każdego okna przygotowujemy kalkulację czynnej powierzchni oddymiania. Określa ona dokładne parametry oka, dobrany napęd, kąt otwarcia etc.
Produkcja
W przypadku zaakceptowania oferty przez klienta przystępujemy do produkcji okna. Na tym etapie określone są pozostałe właściwości, tj. kolor, rodzaj szklenia itp. Wyprodukowane okno zostaje wyposażone we wcześniej dobrany napęd i poddane testom. Po pomyślnym przejściu testów zostaje dostarczone do klienta
Dokumenty i znakowanie
Każde okno certyfikowane musi zostać wyposażone w komplet dokumentów wymaganych przez Państwową Straż Pożarną przy odbiorze budynku. Jest to przede wszystkim Deklaracja Właściwości Użytkowych dla kompletnego okna oraz Świadectwo Dopuszczenia dla siłownika. Okno jest również wyposażone w oznakowanie CE, naklejkę (tabliczkę), która podaje wszystkie istotne parametry okna oddymiającego.
Są to przede wszystkim:
Aa - czynna powierzchnia oddymiania
B - klasa odporności cieplnej
Re - bezpieczeństwo zadziałania
SL - obciążenie śniegiem
WL - obciążenie wiatrem
T - klasyfikacja niskiej temperatury